The CTX32T-1R8-R is a 1210 ceramic inductor with a current rating of 350mA and a DC resistance of 900mR. It has an inductance of 1.8uH and a tolerance of 20%. The inductor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 85°C. It is available in a package quantity of 6000 units, packaged in tape and reel. The inductor is RoHS compliant and has a self-resonant frequency of 80MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Eaton CTX32T-1R8-R technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Package/Case | 1210 |
| Core Material | Ceramic |
| Current Rating | 350mA |
| DC Resistance (DCR) | 900mR |
| Height | 0.086inch |
| Height - Seated (Max) | 0.087inch |
| Inductance | 1.8uH |
| Length | 0.126inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 6000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 80MHz |
| Series | 1210 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 7.96MHz |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.016oz |
| Width | 0.079inch |