Eaton DR1040-5R2-R technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 5.4A |
| DC Current | 5.4A |
| DC Resistance (DCR) | 17mR |
| Depth | 10.3mm |
| Height | 4mm |
| Height - Seated (Max) | 0.157inch |
| Inductance | 5.2uH |
| Inductance Tolerance | 30% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.5mm |
| Max DC Current | 5.5A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 850 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 5.4A |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 5.4A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 5.5A |
| Self Resonant Frequency | 1MHz |
| Series | DR1040 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 30% |
| Weight | 0.17637oz |
| Width | 0.405inch |