
General purpose power inductor featuring 15µH inductance with a 20% tolerance. This shielded, ferrite-core component is designed for surface mount applications with a 3030 package size. It offers a maximum DC current rating of 2.11A and a low DC resistance of 63.7mΩ. Operating within a temperature range of -40°C to 125°C, this RoHS compliant inductor is supplied on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton DR74-150-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 2.11A |
| DC Current | 2.11A |
| DC Resistance (DCR) | 63.7mR |
| Depth | 7.6mm |
| Height | 4.35mm |
| Height - Seated (Max) | 0.171inch |
| Inductance | 15uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Inductor Type | POWER |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.6mm |
| Max DC Current | 2.11A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 2.11A |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 2.11A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 2.48A |
| Self Resonant Frequency | 100kHz |
| Series | DR |
| Series Resistance | 63.7mR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.048oz |
| Width | 0.299inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton DR74-150-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
