
Shielded, surface mount general purpose inductor with 100µH inductance and 20% tolerance. Features a ferrite core, 12.5mm length, 8mm height, and 12.5mm depth. Supports a maximum DC current of 3.64A and a rated current of 1.96A. Operates within a temperature range of -40°C to 125°C. Includes two coils and is provided on tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton DRQ127-101-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 163mR |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 163mR |
| DC Resistance (DCR) - Series | 653mR |
| Depth | 12.5mm |
| Height | 8mm |
| Inductance | 100uH |
| Inductance - Parallel | 99.31uH |
| Inductance - Series | 397.2uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 12.5mm |
| Max DC Current | 3.64A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Coils | 2 |
| Package Quantity | 350 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 1.96A |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 100kHz |
| Series | DRQ |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.208oz |
| Width | 0.492inch |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Eaton DRQ127-101-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
