
Surface mount shielded drum core inductor featuring ferrite core material. Offers inductance values of 1µH (series 3.808µH, parallel 952nH) with 20% tolerance at 100kHz. Rated for a maximum DC current of 7.97A, with a DC resistance of 20mΩ (series 40mΩ, parallel 10mΩ). Operating temperature range from -40°C to 125°C. Dimensions: 7.6mm length, 7.6mm depth, 4.45mm height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton DRQ74-1R0-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current | 2.66A |
| DC Resistance (DCR) | 20mR |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 10mR |
| DC Resistance (DCR) - Series | 40mR |
| Depth | 7.6mm |
| Height | 4.45mm |
| Inductance | 1uH |
| Inductance - Parallel | 952nH |
| Inductance - Series | 3.808uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.6mm |
| Max DC Current | 7.97A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Coils | 2 |
| Package Quantity | 1100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 100kHz |
| Series | DRQ |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.048oz |
| Width | 0.299inch |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Eaton DRQ74-1R0-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
