
Surface mount shielded drum core inductor featuring a ferrite core. Offers inductance values of 3.3uH (series 13.58uH, parallel 3.396uH) with a 20% tolerance. Rated for a maximum DC current of 1.97A, with a DC resistance of 36.6mR (series 73.2mR, parallel 18.3mR). Operating temperature range is -40°C to 125°C. Packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton DRQ74-3R3-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current | 1.97A |
| DC Resistance (DCR) | 36.6mR |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 18.3mR |
| DC Resistance (DCR) - Series | 73.2mR |
| Depth | 7.6mm |
| Height | 4.45mm |
| Inductance | 3.3uH |
| Inductance - Parallel | 3.396uH |
| Inductance - Series | 13.58uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.6mm |
| Max DC Current | 4.22A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Coils | 2 |
| Package Quantity | 1100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Rated Current-Max | 1.97A |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 100kHz |
| Series | DRQ |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.048oz |
| Width | 0.299inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton DRQ74-3R3-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
