The E1142B07 is a SPDT rocker switch with a maximum current rating of 8 amps at 125VAC and a maximum AC voltage rating of 250V. It features a mechanical life of 50,000 cycles and can operate within a temperature range of 0 to 85 degrees Celsius. The switch is designed for panel mount applications and has a termination style of solder lug.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Actuator Style | Rocker |
| Max Current Rating | 8@125VACA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Mechanical Life | 50000Cycles |
| Termination Style | Solder Lug |
| Mounting | Panel Mount |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS Version | 2002/95/EC |