
This 63A circuit breaker features a 3-pole design with a voltage rating of 415V and a DC rated voltage of 125V. It is mounted on a DIN rail and has a termination type of screw. The breaker is RoHS compliant and has UL approval. It measures 54mm in length, 72.6mm in depth, and 84.7mm in width.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FAZ-B63/3 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Current Rating | 63A |
| Depth | 72.6mm |
| Length | 54mm |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 3 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAZ |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 415V |
| Voltage Rating (AC) | 277V |
| DC Rated Voltage | 125V |
| Width | 84.7mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton FAZ-B63/3 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.