
The Eaton FAZ-C13/2 is a 2-pole circuit breaker with a current rating of 13A and a voltage rating of 415V. It is designed for DIN rail mounting and has a termination type of screw. The breaker is RoHS compliant and does not meet the Reach SVHC compliance requirements. It has a depth of 72.6mm and a width of 84.7mm, with a length of 36mm. The breaker is approved by UL and has a DC rated voltage of 48V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FAZ-C13/2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Current Rating | 13A |
| Depth | 72.6mm |
| Length | 36mm |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 2 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAZ |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 415V |
| Voltage Rating (AC) | 480V |
| DC Rated Voltage | 48V |
| Width | 84.7mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton FAZ-C13/2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
