Eaton FAZ-D16/1-SP technical specifications.
| Approvals | UL |
| Current Rating | 16A |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAZ |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating (AC) | 277V |
| DC Rated Voltage | 48V |