Eaton FAZ-D16/2-NA technical specifications.
| Current Rating | 16A |
| Depth | 75.5mm |
| Length | 35.4mm |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 2 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAZ |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 415V |
| Voltage Rating (AC) | 240V |
| Width | 105mm |