Fuse Fast Acting 35A 700V Bolt 20.57 X 53.09mm UL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Current Rating | 35A |
| Diameter | 20.6mm |
| Length | 90.5mm |
| Max Voltage Rating (AC) | 700V |
| Max Voltage Rating (DC) | 700V |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | FBp |
| Voltage Rating (AC) | 700V |
| DC Rated Voltage | 700V |
| Weight | 0.016oz |
| RoHS | Not CompliantNo |