The FMX-25LP fuse from Eaton is a general purpose fuse with a current rating of 25A and a DC rated voltage of 32V. It has a height of 10.92mm, length of 25.4mm, and width of 11.93mm. The fuse is packaged in bulk with 10 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FMX-25LP datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Clear |
| Current Rating | 25A |
| Height | 10.92mm |
| Length | 25.4mm |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Series | FMX |
| DC Rated Voltage | 32V |
| Weight | 0.24oz |
| Width | 11.93mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton FMX-25LP to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
