
The FMX-30 fuse is a 30A current rating device with a DC rated voltage of 32V. It measures 26.92 x 10.92 x 13.95mm in size and weighs 0.208oz. The fuse is packaged in bulk quantities of 10 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FMX-30 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Pink |
| Current Rating | 30A |
| Fuse Size | 26.92 X 10.92 X 13.95mm |
| Height | 1.06inch |
| Length | 25.4mm |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Series | FMX |
| DC Rated Voltage | 32V |
| Weight | 0.208oz |
| Width | 11.93mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton FMX-30 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.