
The Eaton FMX-50 fuse is a 50A, 32V rated component with a red color. It has a depth of 10.92mm and a height of 1.06inch. The fuse measures 25.4mm in length and 11.93mm in width. It is designed for holder or panel mount applications and is packaged in bulk quantities of 10.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FMX-50 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Red |
| Current Rating | 50A |
| Depth | 10.92mm |
| Fuse Size | 26.92 X 10.92 X 13.95mm |
| Height | 1.06inch |
| Length | 25.4mm |
| Mount | Holder, Panel |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Series | FMX |
| DC Rated Voltage | 32V |
| Weight | 1.408oz |
| Width | 11.93mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton FMX-50 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.