
The Eaton FNA-1 is a 10.31 X 46.81mm lead free PTC resettable fuse with a current rating of 1A and a maximum voltage rating of 125V AC. It is available in a package quantity of 10 and is packaged in a carton. The fuse is designed for surface mount and leaded applications and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FNA-1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, CE |
| Current Rating | 1A |
| Diameter | 0.406inch |
| Fuse Size | 10.31 X 46.81mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 46.81mm |
| Max Voltage Rating (AC) | 125V |
| Mount | Holder |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Carton |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FNA |
| Size | 38.1mm |
| Termination | Clip |
| Type | Electrical |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 125V |
| Weight | 0.16oz |
| Working Voltage | 125V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton FNA-1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.