
This Eaton PTC resettable fuse features a current rating of 500mA and a maximum voltage rating of 250V AC. It measures 10.31 x 46.81mm in size and has a weight of 0.192oz. The fuse is available in bulk packaging with 10 units per package and is compliant with RoHS regulations. It is not radiation hardened and does not meet Reach SVHC compliance requirements.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FNA-1/2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, CE |
| Blow Characteristic | TIME DELAY |
| Current Rating | 500mA |
| Diameter | 0.406inch |
| Fuse Current | 500mA |
| Fuse Size | 10.31 X 46.81mm |
| Length | 1.5inch |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FNA |
| Termination | Clip |
| Type | Electrical |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Weight | 0.192oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton FNA-1/2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.