
The Eaton FNQ-3-2/10 PTC resettable fuse is a 3.2A, 500V device with a diameter of 10.3mm and length of 38.1mm. It is designed for holder mount and features a clip termination. The fuse is UL, CSA, and CE approved and is packaged in bulk quantities of 10. It is not radiation hardened and is not Reach SVHC compliant, but is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FNQ-3-2/10 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, CE |
| Blow Characteristic | TIME DELAY |
| Current | 3.2A |
| Current Rating | 3.2A |
| Diameter | 10.3mm |
| Fuse Current | 3.2A |
| Fuse Size | 13/32 X 1-1/2in |
| Length | 38.1mm |
| Max Voltage Rating (AC) | 500V |
| Mount | Holder |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FNQ |
| Termination | Clip |
| Type | Electrical |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Weight | 0.4oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton FNQ-3-2/10 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
