
Time delay PTC resettable fuse, 4A current rating at 500V AC/DC. Features a 13/32 x 1-1/2 inch fuse size with a 10.3mm diameter and 38.1mm length. This surface mount and leaded component is UL, CSA, and CE approved, RoHS compliant, and lead-free. Designed for overcurrent protection with clip termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FNQ-4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, CE |
| Blow Characteristic | TIME DELAY |
| Current | 4A |
| Current Rating | 4A |
| Diameter | 10.3mm |
| Fuse Current | 4A |
| Fuse Size | 13/32 X 1-1/2in |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 38.1mm |
| Max Voltage Rating (AC) | 500V |
| Mount | Holder, Surface Mount |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FNQ |
| Size | 38.1mm |
| Termination | Clip |
| Type | Electrical |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Weight | 0.288oz |
| Working Voltage | 500V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton FNQ-4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
