The FP0906R1-R12-R is a 51A current rating, 120nH inductance ferrite inductor available in a surface mount package. Operating temperature range is -40°C to 125°C. The inductor is lead free and RoHS compliant. It has a tolerance of 10% and a maximum operating frequency of 100kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FP0906R1-R12-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 51A |
| Height - Seated (Max) | 8.001mm |
| Inductance | 120nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.2mm |
| Max DC Current | 51A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 68A |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 6.1976mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton FP0906R1-R12-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.