The FP0906 Series is a surface mount fixed inductor with a core material of ferrite and a current rating of 51A. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is RoHS compliant and has a tolerance of 10%. It is available in a package quantity of 600 and is packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FP0906R1-R22-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 51A |
| Height | 8mm |
| Height - Seated (Max) | 8.001mm |
| Inductance | 220nH |
| Length | 9.4mm |
| Max DC Current | 44A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 600 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 37.5A |
| Series | FP0906 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 10% |
| Weight | 0.016oz |
| Width | 6.2mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton FP0906R1-R22-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
