
General purpose, surface mount inductor with 150nH inductance and 10% tolerance. Features a ferrite core, 61A rated current, and 76A saturation current. Operates from -40°C to 125°C with a low DC resistance of 0.29mR. Dimensions are 10.2mm L x 8mm W x 7.3mm H. This component is halogen-free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FP1007R3-R15-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 61A |
| DC Resistance (DCR) | 0.29mR |
| Depth | 8mm |
| Height | 7.3mm |
| Height - Seated (Max) | 0.295inch |
| Inductance | 150nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.2mm |
| Max DC Current | 76A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 650 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 61A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 76A |
| Self Resonant Frequency | 2MHz |
| Series | FP1007 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 10% |
| Weight | 0.070548oz |
| Width | 0.307inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton FP1007R3-R15-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.