
Inductor Power Wirewound 0.12uH/0.086uH 10% 100KHz Ferrite 50A 0.00043Ohm DCR T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FP1206R1-R12-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 50A |
| DC Resistance (DCR) | 0.43mR |
| Depth | 8mm |
| Height | 0.236inch |
| Height - Seated (Max) | 0.236inch |
| Inductance | 120nH |
| Length | 0.461inch |
| Max DC Current | 50A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 620 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Saturation Current | 88A |
| Series | FLAT-PAC™, FP1206 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 10% |
| Weight | 0.016oz |
| Width | 0.472inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton FP1206R1-R12-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
