
The Fusetron FRN-R fuse is a time delay type with a current rating of 3A and a maximum voltage rating of 250V AC. It has a fiberglass body and is lead free. The fuse is available in a package quantity of 10 and is packaged in a carton. It is not RoHS compliant and does not meet Reach SVHC requirements.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FRN-R-3 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, CE |
| Blow Characteristic | TIME DELAY |
| Body Material | Fiberglass |
| Current Rating | 3A |
| Diameter | 0.56inch |
| Fuse Current | 3A |
| Fuse Size | 0.56 X 2in |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2inch |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mount | Clip, Holder |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Carton |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Fusetron™ FRN-R |
| Size | 50.8mm |
| Termination | Clip |
| Type | Electrical |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 125V |
| Weight | 0.64oz |
| Working Voltage | 250V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton FRN-R-3 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.