
The Fusetron FRN-R 3/10 fuse is a 250V AC rated electrical fuse with a 125V DC rated voltage and 300mA current rating. It has a clip termination and is available in a bulk packaging quantity of 10. The fuse measures 0.56inch in diameter and 2inch in length, with a weight of 0.64oz. The Fusetron FRN-R 3/10 fuse meets UL, CSA, and CE approvals.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FRN-R-3/10 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, CE |
| Current Rating | 300mA |
| Diameter | 0.56inch |
| Fuse Size | 0.56 X 2in |
| Length | 2inch |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Series | Fusetron™ FRN-R |
| Termination | Clip |
| Type | Electrical |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 125V |
| Weight | 0.64oz |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Eaton FRN-R-3/10 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.