
Time delay fuse, 30A current rating, 250V AC maximum voltage. Features a fiberglass body and clip termination for holder or surface mounting. Dimensions are 14.22 x 50.8mm (0.56 x 2 inches). Approvals include UL, CSA, and CE.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FRN-R-30 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, CE |
| Blow Characteristic | TIME DELAY |
| Body Material | Fiberglass |
| Current Rating | 30A |
| Diameter | 0.56inch |
| Fuse Current | 30A |
| Fuse Size | 0.56 X 2in |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2inch |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mount | Clip, Holder, Surface Mount |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Carton |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | No |
| Series | FRN-R |
| Size | 50.8mm |
| Termination | Clip |
| Type | Electrical |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 125V |
| Weight | 0.8oz |
| Working Voltage | 250V |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Eaton FRN-R-30 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
