
FUSE 100A 500V FAST
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FWH-100A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CSA, CE, UR |
| Body Diameter | 24.13mm |
| Body Height | 44.2mm |
| Current | 100A |
| Current Rating | 100A |
| Diameter | 0.95inch |
| Fuse Current | 100A |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.63inch |
| Mount | Bolt, Screw |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | FWH |
| Type | Electrical |
| Voltage Rating | 500V |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Weight | 3.2oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton FWH-100A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
