The FWPQ-450A is a PTC resettable fuse from Eaton, rated for 700V DC and 450A current. It is available in bulk packaging and has a weight of 1.108lb. This fuse is suitable for surface mount and leaded applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Eaton FWPQ-450A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current | 450A |
| Current Rating | 450A |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Series | FWPQ |
| Type | Electrical |
| Voltage Rating (AC) | 700V |
| DC Rated Voltage | 700V |
| Weight | 1.108lb |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Eaton FWPQ-450A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.