
The Eaton GBB-1-1/4-R is a PTC resettable fuse with a current rating of 1.25A and a maximum voltage rating of 250V AC and 125V DC. It has a diameter of 6.35mm and a length of 1.25 inches, with a fuse size of 6.3 x 32mm. The fuse is terminated with a clip and is packaged in bulk. It is compliant with RoHS regulations and has approvals from CSA and UR. The fuse is not radiation hardened and is suitable for surface mount and leaded applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Approvals | CSA, UR |
| Current Rating | 1.25A |
| DC Cold Resistance | 179mR |
| Diameter | 6.35mm |
| Fuse Size | 6.3 x 32mm |
| Length | 1.25inch |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | Holder |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GBB |
| Termination | Clip |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 125V |
| Weight | 0.112oz |
| RoHS | Compliant |