Eaton HC2LP-4R7-R technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 17A |
| DC Resistance (DCR) | 4.6mR |
| Depth | 19.2mm |
| Height | 11.18mm |
| Height - Seated (Max) | 0.44inch |
| Inductance | 4.7uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 19.2mm |
| Max DC Current | 21.25A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 130 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 17A |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 21.25A |
| Series | HC2LP |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 300kHz |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.608oz |
| Width | 0.755inch |