Eaton HCM1104-1R5-R technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 16A |
| DC Current | 16A |
| DC Resistance (DCR) | 4.2mR |
| Depth | 10mm |
| Height | 0.157inch |
| Height - Seated (Max) | 0.157inch |
| Inductance | 1.5uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.437inch |
| Max DC Current | 32A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Rated Current-Max | 16A |
| Saturation Current | 32A |
| Series | HCM1104 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.394inch |