Eaton KR-5R5V474-R technical specifications.
| Capacitance | 470mF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Depth | 5mm |
| Diameter | 11.5mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50R |
| Height | 12.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.492inch |
| Lead Diameter | 0.2mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 5mm |
| Length | 12.5mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Orientation | Vertical |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 80% |
| Voltage Rating | 5.5V |
| DC Rated Voltage | 5.5V |