Eaton LDS0705-470M-R technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 1.21A |
| DC Current | 1.21A |
| DC Resistance (DCR) | 158mR |
| Depth | 7.2mm |
| Height | 5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.197inch |
| Inductance | 47uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8mm |
| Max DC Current | 1.21A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 1.21A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 1.18A |
| Series | LDS0705 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.048oz |
| Width | 0.276inch |