The MPI4040R2-4R7-R is a surface mount fixed inductor from Eaton with a nominal inductance of 4.7uH. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is shielded and has a maximum rated current of 4.3A. It measures 4.45mm in length, 4.06mm in width, and 1.5mm in height.