The MPI4040R4-100-R is a general purpose inductor from Eaton with a nominal inductance of 10uH and a maximum rated current of 2.6A. It operates over a temperature range of -40 to 125C and has a DC resistance of 0.148 ohms. The inductor is shielded and has a tolerance of 20%. It is available in a surface mount package with dimensions of 4.45x4.06x2mm.