Eaton PM-5R0V305-R technical specifications.
| Capacitance | 3F |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 10.5mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 70mR |
| Height | 10.5mm |
| Height - Seated (Max) | 1.28inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 5.3mm |
| Leakage Current | 20uA |
| Length | 20.8mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PM |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 80% |
| Voltage | 5V |
| Voltage Rating | 5V |
| DC Rated Voltage | 5V |
| Weight | 0.256oz |
| Width | 0.433inch |