Eaton PTR016V1400-BK technical specifications.
| Approvals | cULus, TUV |
| Package/Case | Radial |
| Height | 27.9mm |
| Hold Current | 14A |
| Lead Diameter | 1mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 23.5mm |
| Max Current Rating | 100A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 16V |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 4.6W |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 5mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PolyTron™ PTR016V |
| Terminal Pitch | 10mm |
| Termination | Radial |
| Time to Trip | 9s |
| Trip Current | 23.8A |
| Weight | 0.016oz |
| Width | 3.1mm |