Eaton XV3560-2R7407-R technical specifications.
| Capacitance | 400F |
| Voltage | 2.7VDC |
| Tolerance | -5% to 10% |
| DC Rated Voltage | 2.7VDC |
| ESR | 0.0032Ohm |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 65°C |