The E1M2BACS-119.500M crystal oscillator from Ecliptek is a through-hole mounted device with a metal can package. It operates over a temperature range of 0 to 50 degrees Celsius and features a series load capacitance. The crystal has a standard frequency of 119.5 MHz and a frequency tolerance of ±10 ppm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ecliptek E1M2BACS-119.500M technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | Module |
| Package/Case | Case UM-1 |
| Package Description | Metal Can Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 7.9 |
| Package Width (mm) | 3.2 |
| Package Height (mm) | 8.1(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 8.1(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 3.75 |
| Package Material | Metal |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Crystal |
| Standard Frequency | 119.5MHz |
| Frequency Tolerance | ±10ppm |
| Frequency Stability | ±10ppm |
| Load Capacitance | SeriespF |
| Mode of Oscillation | 5th Overtone |
| Series Resistance | 120Ohm |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 50°C |