Ecliptek E1UMA18-7.3728M-I2 technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | HC-49 |
| Package/Case | HC-49/US |
| Package Description | Metal Can Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 11.18(Max) |
| Package Width (mm) | 4.7(Max) |
| Package Height (mm) | 2.5(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2.5(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 4.88 |
| Package Material | Metal |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Crystal Resonator |
| Standard Frequency | 7.3728MHz |
| Frequency Tolerance | ±15ppm |
| Frequency Stability | ±20ppm |
| Load Capacitance | 18pF |
| Mode of Oscillation | Fundamental |
| Series Resistance | 120Ohm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |