Ecliptek EC2645ETTTS-17.664M technical specifications.
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 17.664MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Load Capacitance | 30pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.97V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.63V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |