Ecliptek EH2500ETTTS-17.664M technical specifications.
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 17.664MHz |
| Frequency Stability | ±100ppm |
| Load Capacitance | 50pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5V |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |