The EH2500TTS-3.000M TR is a surface mount crystal oscillator with a standard frequency of 3.000 MHz and a frequency stability of ±100 ppm. It operates over a temperature range of 0 to 70°C and requires a supply voltage between 4.5 and 5.5 volts. The oscillator is packaged in a 4-pin ceramic CSMD package with a seated plane height of 1.6 mm and a pin pitch of 5.08 mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ecliptek EH2500TTS-3.000M TR technical specifications.
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 3MHz |
| Frequency Stability | ±100ppm |
| Load Capacitance | 50pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5V |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |