The EH2520TTS-1.843M TR crystal oscillator from Ecliptek features a standard frequency of 1.843MHz with a frequency stability of ±20ppm. It is available in a CSMD 4-pin package with a seated plane height of 1.6mm and a pin pitch of 5.08mm. The oscillator operates over a temperature range of 0°C to 70°C with a minimum operating supply voltage of 4.5V and a maximum operating supply voltage of 5.5V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ecliptek EH2520TTS-1.843M TR technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SMD |
| Package/Case | CSMD |
| Package Description | Ceramic Surface Mount Device |
| Lead Shape | Concave Side |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 7 |
| Package Width (mm) | 5 |
| Package Height (mm) | 1.6 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.6 |
| Pin Pitch (mm) | 5.08 |
| Package Material | Ceramic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 1.843MHz |
| Frequency Stability | ±20ppm |
| Load Capacitance | 50pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5V |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |