Ecliptek EH2520TTS-48.636M TR technical specifications.
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 48.636MHz |
| Frequency Stability | ±20ppm |
| Load Capacitance | 50pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5V |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |