The EH2545ETTTS-48.636M TR crystal oscillator from Ecliptek is a ceramic surface mount device with a standard frequency of 48.636MHz and a frequency stability of ±50ppm. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C, with a minimum operating supply voltage of 4.5V and a maximum operating supply voltage of 5.5V. The device has a load capacitance of 50pF and a maximum symmetry of 55 degrees.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ecliptek EH2545ETTTS-48.636M TR technical specifications.
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 48.636MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Load Capacitance | 50pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5V |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |