Ecliptek EH2600ETTS-1.843M TR technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SMD |
| Package/Case | CSMD |
| Package Description | Ceramic Surface Mount Device |
| Lead Shape | Concave Side |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 7 |
| Package Width (mm) | 5 |
| Package Height (mm) | 1.6 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.6 |
| Pin Pitch (mm) | 5.08 |
| Package Material | Ceramic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 1.843MHz |
| Frequency Stability | ±100ppm |
| Load Capacitance | 30pF |
| Max Symmetry | 60% |
| Min Operating Supply Voltage | 3V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |