The EH2600TTS-17.664M TR is a ceramic surface mount crystal oscillator with a standard frequency of 17.664MHz and a frequency stability of ±100ppm. It has a load capacitance of 30pF and a maximum symmetry of 55 degrees. Operating supply voltage is between 2.97V and 3.63V, and the device operates between 0°C and 70°C. The oscillator is packaged in a CSMD package with a seated plane height of 1.6mm and a pin pitch of 5.08mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Ecliptek EH2600TTS-17.664M TR technical specifications.
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 17.664MHz |
| Frequency Stability | ±100ppm |
| Load Capacitance | 30pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.97V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.63V |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |