Ecliptek EH2720ETTTS-7.3728M technical specifications.
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 7.3728MHz |
| Frequency Stability | ±20ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 2.375V |
| Max Operating Supply Voltage | 2.625V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |