Ecliptek EH2945ETTTS-7.3728M technical specifications.
| Type | Crystal Oscillator |
| Standard Frequency | 7.3728MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Symmetry | 55% |
| Min Operating Supply Voltage | 1.71V |
| Max Operating Supply Voltage | 1.89V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |